טיפוגרפיה – הפרטים הקטנים שעושים הבדל ענקי

בשתי מילים: טיפוגרפיה היא עיצוב הטקסט.

ביותר מילים: טיפוגרפיה היא כלי בעל חשיבות מרכזית להפיכת חווית המשתמש באתר שלכם לקלה וידידותית יותר.

אז אחרי שהכנתם תוכן לאתר שלכם, הגיע הזמן לחשוב על איך ייראו בו הטקסטים השונים, גם בפני עצמם וגם ביחס לשאר האלמנטים הגרפיים השונים שנמצאים בו.

הטיפוגרפיה מתייחסת לכל הפנים העיצוביים של הטקסט: גופנים (פונטים), צבעים, גודל אותיות, הדגשות, כותרות, בולטים, אורך השורות (שמשתנה מגרסת דסק טופ למובייל), יישור הטקסט לכיוונים שוניםוכו'.

כמה קל יהיה למשתמשים לקרוא את הטקסט? כמה "שקט" או כמה "רעש" בעיניים יוצר השילוב בין הטקסט לאלמנט הגרפי (תמונה למשל) שלידו?

איך הטקסט ישתלב באופן מיטבי עם השפה הגרפית של שאר האלמנטים העיצוביים באתר?

איזה חלק מהטקסט חשוב לנו ש"יקפוץ לעיניים" של המשתמש? כמה קל יהיו לו להתמצא והבין בין החלקים השונים של המידע באתר?

איך עיצוב הטקסט ישרה על המשתמש הרגשה נעימה שתעודד אותו להישאר ולקרוא באתר כמה שיותר זמן?

כל אלה ועוד נשקלים כשעוסקים בטיפוגרפיה, והיא כלי חיוני מאין כמוהו להעברת המסר של העסק שלכם בצורה הטובה והאפקטיבית ביותר וכדי למשוך את המשתמש למסרים שלכם.

הנה טעימה קטנה משלושה עקרונות בסיסיים בטיפוגרפיה:

גופנים (פונטים)– לא צריכים להיות מעצבים כדי לדעת שגופנים שונים מעוררים בנו אסוציאציות שונות. לדוגמה, ישנם גופנים שנחשבים לצעירים ושובבים לעומת גופנים שנחשבים לרציניים וסולידיים. בחירת הגופן הנכונים לאתר שלכם תעזור לכם לשדר את התדמית הרצויה וגם למשוך את קהל היעד שלכם. אם אתם רוצים להשתמש ביותר מגופן אחד, חשוב שהגופנים השונים יתכתבו זה עם זה באופן משלים שלא מייצר "רעש" ויזואלי (לדוגמה, אפשר להשתמש בווריאציות קלות שונות על אותו גופן).

ריווח – אנחנו לא תמיד שמים לב, אבל למרווח בין האותיות, בין המילים ובין השורות יש השפעה רבה על נוחות הקריאה שלנו. תתפלאו לדעת שגרפיקאים רבים לא נותנים את הדעת על הרווח בין האותיות, למשל, ועל כך שיש להגדילו בהתאמה להגדלת הגופן (ולהפך). תשומת לב לריווח בתוך הטקסטים וביניהם יכולה לעשות את ההבדל בין משתמש שמתעייף מהר מהקריאה למשתמש שנמשך לקרוא עוד ועוד.

היררכיה– או בפשטות: באיזה סדר מופיעים הטקסטים השונים באתר שלכם וביחס לאלמנטים אחרים?קטעי טקסט יכולים להופיע זה מעל זה, זה לצד זה, במקומות "רנדומליים" על הדף או צמודים לאלמנטים גרפיים שונים (כמו תמונה). האופן שבו תארגנו את היחס ביניהם (כלומר את ההיררכיה) משפיע ישירות על קלות הקריאה וההתמצאות של המשתמש.
האמצעים השונים ליצירת היררכיה נכונה כוללים בין השאר כותרות וכותרות משנה, גודל גופן, קוביות ועוד ועוד. כך אנו מפנים את תשומת לבו של המשתמשים לטקסטים מרכזיים וחשובים.

השורה התחתונה: טיפוגרפיה נכונה הופכת את האתר שלכם לא רק ליפה יותר ויזואלית אלא גם מעצימה את חווית המשתמש ועוזרת לכם למשוך את קהל היעד שלכם.

רוצים לדעת עוד על טיפוגרפיה וללמוד איך ליישם אותה בהצלחה באתר שלכם?
השיעורים האישיים איתי הם דרך קלה ומהירה לשימוש בטיפוגרפיה מקצועית לבניית אתר מעולה לעסק שלכם!

 

תפריט נגישות