וורדפרס – מלכת תוכנות ניהול התוכן

שמעתם את השם וורדפרס אבל לא יודעים בדיוק מה זה אומר? אז הנה הסבר קצר שיעשה סדר בעניינים:

וורדפרס (WordPress) היא מערכת ניהול תוכן שהוקמה ב-2003 ומאז הפכה להיות אחת ממערכות התוכן הפופולריות ביותר להקמת וניהול אתרים ובלוגים ברחבי העולם. יש רבים הטוענים שהיא גם המוצלחת ביותר, ואני מסכימה איתם.

וורדפרס בעצם מציעה לכם מגוון ענקי של תבניות בעיצובים שונים שבעזרתן אתם יכולים לבנות ולנהל אתר ובלוג. אתם יכולים לשחק עם העיצוב של האתר או הבלוג שלכם בקלות (כולל צבעים, פונטים וכד'), להעלות תכנים חדשים (טקסט, תמונות, סרטונים) וגם להשתמש בכל מיני פיצ'רים ותוספים מגניבים שמתווספים אליה כל הזמן.

מי מוסיף אותם? כל מי שרוצה…

וורדפרס היא מערכת בעלת קוד פתוח כלומר כל אדם יכול להשתמש בה ולשנות אותה. זה אומר שמאות רבות של מתכנתים מכל העולם כל הזמן מוסיפים לה פיצ'רים ותוספים ברמה מקצועית וכולם יכולים להשתמש בהם, גם אתם!

רק כדי שתבינו – את העיצוב הבסיסי של התבנית שבחרתם אי אפשר לשנות, אבל תוכלו לשחק איתו וגם להוסיף לו פיצ'רים נוספים בזכות התוספים (Plugins) שתכנתו והוסיפו אחרים. התוספים הללו יכולים לעזור לכם בתפעול של האתר או בעיצוב שלו, מיצירת חנות דיגיטלית ועוד פופ-אפ (הודעה קופצת). באמת שמבחר האפשרויות הוא עצום, וסביר להניח שלכל צורך שתחשבו עליו כבר קיים מענה מצוין.

וורדפרס היא תוכנה סופר-ידידותית למשתמש/ת, ולא צריך לדעת לתכנת כדי לנצל את האפשרויות הרבות שהיא מציעה.

היתרון הכביר הזה הפך אותה כאמור לתוכנת ניהול תוכן בעלת פופולריות עצומה, שמשתמשים בה מיליוני אנשים לצרכים שונים: בלוגים, אתרי תדמית, דפי נחיתה, חנויות אונליין ועוד.

אז איך בוחרים את התבנית שמתאימה לך? ואיך משתמשים בה? ואיך בוחרים את הפיצ'רים והתוספים מסביב?

כדי להתמצא בקלות בים האפשרויות של וורדפרס אני מציעה לך לצאת איתי, הימאית המנוסה, לדרך שתגלה לך את האוצרות של וורדפרס בקלות ובהנאה!

Fun Fact: המסורת של מפתחי וורדפרס קובעת כי בכל פעם שיוצאת גרסה חדשה לשוק (ולא משנה מי המתכנת/המפתח שלה) היא תיקרא ע"ש אמן ג'אז ידוע.
לאחר שיצאה הגרסה הראשונה (ב-2003) ע"ש מיילס דיוויס, יצאו אחריה גרסאות ע"ש דיוק אלינגטון, קאונט בייסי, בילי הולידיי, ג'ורג' גרשווין ומוזיקאי ג'אז רבים אחרים.
הגרסה הנוכחית, שיצאה באוגוסט 2020, נקראת ע"ש בילי אקסטין, זמר ג'אז מצליח שפעל בעיקר בסוף שנות ה-40 ותחילת שנות ה-50.

תפריט נגישות